Rusko zřejmě směřuje do platební neschopnosti

Americké ministerstvo financí neprodloužilo výjimku, která umožňovala Rusku hradit splátky státních dluhopisů americkým investorům. Výjimka přestala platit od středy rána 6:01 SELČ. To znamená, že banky a jednotlivci v USA už nemohou přijmout splátky dluhopisů od ruské vlády.

Moskvě se dosud díky zmíněné výjimce dařilo plnit své závazky i přes západní sankce, které zakazují transakce s ruským ministerstvem financí, centrální bankou nebo ruským státním investičním fondem. Výjimka umožňovala, aby ruská centrální banka hradila splátky majitelům ruských dluhopisů přes americké a mezinárodní banky.

Podle banky JPMorgan Chase má Rusko 23. a 24. června uhradit splátky v celkové výši téměř 400 milionů USD (373,13 milionu eur) z dluhopisů denominovaných v dolarech.

Strateg firmy BlueBay Asset Management Timothy Ash uvedl pro CNBC, že Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí (OFAC), které uplatňuje ekonomické a obchodní sankce, může kdykoli zabránit západním finančním institutům, aby zpracovaly ruské splátky dluhopisů. „OFAC může kdykoli dotlačit Rusko do platební neschopnosti,“ uvedl Ash.

Light bill with light bulb. Conceptual about the price of electricity and paying taxes

Zatím není jasné, jestli to bude stačit k tomu, aby se Moskva dostala do defaultu. Rusko totiž zřejmě bude schopno nadále hradit splátky majitelům dluhopisů mimo USA. A protože většina z nich je v Evropě, podle jedné z největších moskevských brokerských společností ITI Capital se jich nenajde dostatek k vyhlášení platební neschopnosti. Tradičně je tento práh stanoven na úrovni 25 % z nesplacených dluhopisů.

Rusko má v pátek (27. 5.) uhradit splátky ve výši 100 milionů USD ze zahraničních dluhopisů. Moskva si byla vědoma, že zřejmě skončí zmíněná výjimka, proto začala s převodem peněz už minulý týden.

Rusko mělo naposledy problémy se splácením zahraničního dluhu po bolševické revoluci v roce 1917, kdy vznikl Sovětský svaz.

Další články autora