Zvýší se částka daňového bonusu, vzroste i přídavek na dítě

Částka daňového bonusu se zvýší. Zajistí se tak vyšší čistý disponibilní příjem v domácnostech s dětmi, kde pracuje alespoň jeden z rodičů. Zároveň se zvýší přídavek na dítě. Cílem je zejména zmírnění dopadů aktuálního zdražování. Počítá s tím návrh zákona o financování volného času dítěte z dílny Ministerstva financí (MF) SR, který v úterý schválilo plénum Národní rady (NR) SR. O právní normě parlament jednal v tzv. . zrychleném režimu.

Cílová skupina poplatníků uplatňujících si nárok na daňový bonus na dítě se současně rozšíří bez ohledu na výši dosahovaných zdanitelných příjmů ze závislé činnosti a podnikání, živnosti. Zruší se také minimální hranice šestinásobku částky minimální mzdy na uplatnění nároku na daňový bonus, přičemž se stanoví procentuální limit základu daně nároku na daňový bonus v závislosti na počtu vyživovaných dětí – od 20 % do 55 %.

Different banknotes (dollar, euro, hryvnia) make money background

Od července letošního roku se zároveň zvýší přídavek na dítě na částku 30 eur měsíčně a od ledna 2023 na 40 eur měsíčně. Původně se měl zvýšit od příštího roku na 50 eur, na základě pozměňovacího návrhu z výborů se však tato částka snížila na 40 eur. Dále se vzhledem ke zvýšení částky přídavku na dítě zrušení jednorázové zvýšení přídavku na dítě při prvním nástupu dítěte do prvního ročníku základní školy. V roce 2022 a v roce 2023 se neuplatní valorizační mechanismus.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram