Masakr v Texasu rozzuřil trenéra: Kdy už začneme něco dělat?

Emoce přemohly trenéra Golden State Warriors Steva Kerra na tiskové konferenci. Reagoval jen na masovou střelbu ve škole, která si ve městě Uvalde vyžádala 21 obětí, z toho 19 dětí.

Trenér Golden State Warriors Steve Kerr.

Do začátku čtvrtého finále Západní konference basketbalové NBA mezi Dallas Mavericks a Golden State Warriors zůstávaly čtyři hodiny, když si trenér hostů Steve Kerr sedl před média.

Tentokrát však nemluvil o taktice, nebezpečných hráčích soupeře či možnosti zabojovat o trofej v NBA. V tříminutovém monologu se zaměřil výhradně na úterní střelbu na základní škole v Uvaldu.

Bývalý basketbalista Chicaga Bulls, který v minulosti vedl i kampaň za kontrolu zbraní v USA, se během projevu viditelně třásl a slzy měl na krajíčku. Míchal se v něm hněv, frustrace a bezmocnost.

Média přivítal s tím, že nebude mluvit o zápase, protože jakékoli dotazy o basketbalu nejsou zbytečné. „Kdy už začneme něco dělat?“ zuřivě zakřičel Kerr před novináři.

Následně se obul do senátorů, kteří odmítají hlasovat o zákonu na kontrolu zbraní. Ten sice prošel sněmovnou, ale ne senátem. „Leží tam už dva roky. A existuje důvod, proč o tom nebudou hlasovat: chtějí si udržet moc,“ uvedl Kerr.

Veřejně se zeptal senátorů, kteří odmítají podpořit zákon o kontrole zbraní, zda upřednostňují touhu po moci před životy dětí, starých lidí a další obětí masového vraždění v USA v posledních týdnech a měsících.

„Nemůžeme se na to vykašlat. Nemůžeme zde jen tak sedět, číst o tom a jít bez povšimnutí dál. Dáme si chvilku ticha za oběti a pak: Do toho Mavericks, do toho Warriors,“ dodal Kerr a zopakoval, že o zákoně ke kontrole nebudou hlasovat kvůli udržení se u moci.

Closeup shot of a basketball landing into a net on a sports court

Steve Kerr vnímá otázku zbraní ještě citlivěji kvůli rodinné tragédii. Když měl 19 let, jeho otce Malcolma Kerra zastřelili ozbrojenci v Libanonu v době, kdy byl prezident Americké univerzity v Bejrútu.

Trenér Warriors se již v průběhu posledních let vícekrát vyzval vládních představitelů, aby učinili smysluplné změny v amerických zákonech o kontrole zbraní.

Mnozí hráči NBA včetně LeBrona Jamese vyjádřili pobouření nad úterní střelbou. NBA vydala prohlášení prostřednictvím Twitteru:

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram