Cehlárik: Kluci mohou Finy vyřadit. Mají proti nim jednu výhodu

Pro Pravdu poprvé promluvil o působení v Omsku po ruské invazi na Ukrajinu. Hokejový útočník Peter Cehlárik po roce odešel z KHL. „Obětoval jsem proto i výraznou část z možného příjmu.“

Peter Cehlárik byl na ZOH v Pekingu asistentem kapitána Marka Hrivíka.

Podepsali jste dvouletou smlouvu se švýcarským EV Zug. Jak se zrodila dohoda s vaším novým zaměstnavatelem, vítězem posledních dvou ročníků National League?
Rozhodl jsem se, že v KHL už nebudu pokračovat a díval jsem se po možnostech ve dvou nejkvalitnějších soutěžích v Evropě – ve Švédsku a ve Švýcarsku. Vypadá to tak, že hokejisté z Evropy se přesouvají z KHL právě do těchto dvou lig.

Měli jste na stole několik nabídek, nebo byl Zug vaší jedinou možností?
Právěže naopak, měl jsem dvě tři nabídky a jako poslední se ozval Zug. Pozvali mě tam na pár dní, viděl jsem, jak pracují, podíval si tréninkové podmínky a dohodli jsme se. Kdybych nešel tam, měl jsem možnost se vrátit do Leksandu za Markem Hrivíkem a navázat na spolupráci ze sezóny 2020/21. Dařilo se nám, měli jsme výborný ročník, znám tamní prostředí i lidi v klubu.

Kdo, s kým a kdy? Vše o MS v hokeji 2022
Proč to tedy nevyšlo?
Dostalo mě prostředí, podmínky a přístup lidí v Zugu – když neuvidíte, neuvěříte. Měl jsem rozhovory s trenérem i manažerem, říkali, co od spolupráce očekávají. Uvědomil jsem si, kam se za dva roky můžu hokejově posunout. Tak mi to přišlo jako správná volba. No do posledního dne jsem se rozhodoval mezi Leksandem a Zugem. Souvisí to is kvalitou švýcarské ligy, která půjde určitě vzhůru.

Bude více mezinárodní, nejvyšší soutěž se rozšíří o dvě mužstva a může v ní působit více cizinců.
Ano, rozšířily kvóty a od nové sezóny bude moci být namísto čtyř až šest zahraničních hráčů. Měl jsem možnost na vlastní oči vidět, jak se v klubu pracuje a to mě přesvědčilo. Je to výzva – vyzkoušet si jednou z nejkvalitnějších soutěží v Evropě a využít možnosti k hokejovému růstu.

Finsko, česko
ČTĚTE VÍCE
Slováci vyzvou domácí Finy. Podívejte se na čtvrtfinálové dvojice

Vyděláte ve Švýcarku přibližně stejně, jako v KHL v dresu Avangardu Omsk?
Finanční podmínky mé smlouvy jsou výrazně nižší ve srovnání s Omskem. Z KHL jsem měl lukrativnější nabídky. Ale rozhodl jsem se, že tam už nechci hrát a obětoval jsem proto část z možného příjmu. Ale na poměry hokeje v Evropě a ty ve Švýcarsku jsem spokojen.

Po olympijských hrách jste se vrátili do Omsku v době začínajícího konfliktu na Ukrajině a od té doby jste o ruské invazi nemluvili, proč?
S kanadským trenérem Omsku Bobem Hartleym a dalšími zahraničními spoluhráči jsme se dohodli, že se nebudeme vyjadřovat do médií a budeme se soustředit na hokej.

Po ruské invazi začali cizinci hromadně opouštět KHL, situace byla nejasná. Jak jste tyto události vnímali?
Každý měl jiný pohled na to, jak v takové kritické situaci reagovat. Vedení klubu za námi – zahraničními hráči – stálo a dalo nám garance, že pokud by se situace vyostřila, dostanou nás bezpečně domů. My jsme se tak soustředili na sportovní stránku a chtěli jsme dokončit sezónu. Otázka sportu a politiky se v posledních letech dostává do jedné linie. My jsme udělali sportovní rozhodnutí.


Hrdina Tatar: Jsem hrdý Slovák, jinou motivaci nepotřebuji
Odlehlo vám, když bylo po všem a mohli jste se vrátit na Slovensko?
Určitě ano. Bylo obtížné se v těch týdnech po olympiádě soustředit na play off. I když já jsem byl nabuzen na získání Gagarinova sklenice. Ale ty plány byly narušil konflikt a bylo vidět, že zahraniční spoluhráči nejsou ve své kůží a často řešili i mimo sportovní události. Každý s tím trochu bojoval, nedalo se to ignorovat.

Už na začátku přípravy na mistrovství světa jste oznámili, že se do ní nezapojíte. Bylo to způsobeno i nesnadným obdobím v Rusku?
Byly za tím osobní důvody a dál bych to nechtěl rozvádět.

Sledujete výkony národního týmu na mistrovství světa ve Finsku?
Pozornější až poslední čtyři zápasy základní skupiny. Ze začátku jsem viděl na některých hráčích frustraci, nešla z toho tak pozitivní energie, jak měla. Ale jsem opravdu rád, že proti Itálii a Dánsku už byli kluci na správné vlně.

Unrecognizable ice hockey player at an ice hockey rink, holding a hockey stick.

Čekali jste, že nejofenzivnější výkon předvedou až v klíčovém utkání skupiny proti Dánsku?
Už souboj s Itálií naznačil zlepšení a je obdivuhodné, jak pod tlakem bravurně zvládli souboj s Dánskem. Věřím, že to mužstvu pomůže před čtvrtfinálovým soubojem. I na olympiádě jsme nezvládli první dvě schůzky a nevypadalo to s námi růžově. Ale v dalších duelech jsme se chytili a měli na čem stavět. Věřím, že se to zopakuje i nyní ve Finsku.

Skvělý výkon ve správný čas! Slováci rozdrtili Dány, jsou ve čtvrtfinále
Právě domácí reprezentace bude čtvrtfinálovým soupeřem Slovenska. Vy jste p

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram