Spalování plynu na výrobu elektřiny je hloupost, stejně tak i na vytápění domů

Rusko bylo podle Eurostatu loni největším dodavatelem ropných látek a zemního plynu do EU. Unie se nyní pokouší odstřihnout od tohoto dodavatele po invazi na Ukrajinu.

„Myslím si, že tohle je velký budíček,” řekl CNBC na Světovém ekonomickém fóru Francesco Starace a dodal, že “příliš mnoho plynu” se používá “hloupým způsobem, protože spalování plynu na výrobu elektřiny je dnes hloupost.” Namísto toho podle něj existují atraktivnější alternativy. „Elektrickou energii můžete vyrábět lépe, levněji, bez použití plynu… Plyn je vzácná molekula a měli byste jej přenechat na aplikace, kde je to potřeba,” dodal. Mezi taková průmyslová použití patří chemické aplikace, papírenský průmysl a použití při výrobě keramiky a skla, řekl. „Přestaňte používat plyn k vytápění, přestaňte používat plyn k výrobě elektřiny, když existují alternativy, které jsou lepší.” Alternativní způsoby výroby elektřiny zahrnují mimo jiné větrnou a sluneční energii.

Skupina Enel, jejímž hlavním akcionářem je italské ministerstvo hospodářství a financí, oznámila, že do roku 2040 ukončí produkci plynu. V roce 2040 také plánuje opustit maloobchodní trh s plynem. Starace dostal otázku, zda by posun k čisté nule a zaměření se na využívání většího množství obnovitelných zdrojů v Evropě pomohla současná krize odpověděl, že ano. „Určitě, protože kromě ekonomiky a klimatu je zde nyní otázka bezpečnosti dodávek. Takže máte kombinaci tří faktorů, ne dvou, takže určitě tam je urychlení,“ dodal s tím, že to může trvat dva nebo tři roky, ale „nepochybně uvidíme propad ve spotřebě plynu.“

Closeup on woman’s hand adjusting thermostat valve

Podle nedávné zprávy think-tanku Ember zaměřeného na přesun od uhlí k tomu, co nazývá „čistou elektřinou“, byla fosilní paliva zodpovědná za 37 % výroby elektřiny v EU v roce 2021. Zpráva dále uvádí, že energie z fosilních plynů pomohla při výrobě 18 % elektrické energie v EU, což je tříleté minimum. Obnovitelné zdroje byly zodpovědné za 37 %, zatímco jaderná energie vyrobila v loňském roce 26 % unijní elektřiny. Pro srovnání, předběžné údaje amerického úřadu pro energetiku ukazují, že zemní plyn byl v roce 2021 ve Spojených státech amerických použit na výrobu 38,3 % elektrické energie.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram