Zakládáte-li novou zahradu, rekonstruujete, respektive renovujete starší nebo jen potřebujete vdechnout nový vítr do plachet té své milované, které do dokonalosti chybí už jen krůček, začtěte se. Sesbírali jsme pro vás praktické rady, které by se k vám měly dostat dříve, než do svého vysněného záhonu zasadíte první trvalku.
1 Architektura
Při stavbě domu většinou důvěřujeme odborníkům, nemáme-li sami odborné znalosti či zkušenosti. Při zakládání zahrady, paradoxně, často spoléháme sami na sebe, dáváme na intuici.
Vysadíme si, co se nám líbí, tam, kde se nám to líbí, a případně se zeptáme v zahradním centru pro správnou péči o rostlinu, kterou máme v nákupním košíku. Zahrada však může být, stejně jako vysněný dům, na celý život.
Ale stejně jako vysněný dům musí i ona stát na pevných a zdravých základech. Nevíte-li si rady a nemáte zkušenosti s designováním zahrad, oslovte odborníka. Nemusí vám hned učinit návrh, možná vám bude stačit jen drobná konzultace.
Pěstitelské zkušenosti a dovednosti neznamenají automaticky i to, že dokážete z prostoru a pozemku vytěžit maximum.
2 Čas realizace
Říká se: postav dům, zasaď strom. Tuto posloupnost většinou i dodržujeme. Ale následně se z krásné terasy novotou vonící novostavby půl roku díváme na nevzhlednou kopu navezené zeminy.
Se zakládáním zahrady či s rekonstrukcí té staré nečekejte, až dokončíte nemovitost. Pokud vám to finanční možnosti dovolí, pusťte se do práce hned, jak odejde z pozemku těžká mechanika.
Nemusíte hned vysazovat trvalky a pěstovat papriku ve skleníku, ale začněte s terénními úpravami. Zjistěte si, jakou půdu máte na pozemku, případně oslovte architekta podle prvního bodu.
Vhodný čas pro zakládání zahrady je obvykle podzim (případně jaro). Tehdy můžete vysazovat ovocné stromy. Vlhká půda zaručí, že i trvalky se lépe zabydlí.
Před zimou můžete vysazovat cibuloviny (narcisy) a klidně si rozvrhnout hřídky na následující sezónu, věnovat se přípravě půdy. Stejně postupujte v případě, chcete-li mít na pozemku bazén či koupací jezírko.
Nečekejte na jaře, to je už pozdě. Realizátora oslovte klidně na podzim či v zimě. Sám vám řekne, kdy je nejvhodnější termín začít s výkopovými pracemi, abyste si v létě mohli vychutnat koupání ve své zahradě s pohledem na krásně zapojené záhony.
muž okopává zahradu
3 Harmonie
Nezapomínejte na tradice. Pokud žijete ve vinohradnické oblasti, révě se tam bude přirozeně dařit, tak proč ho nepěstovat? Porozhlédněte se, co pěstují sousedé. Hledejte inspiraci i ve starých rozbujelých zahradách.
Vytvoříte tak zahradu, která kopíruje přirozené prostředí a je tak harmonickým místem, na kterém se rostlinám daří i bez nutnosti speciální péče. Zahrada je náš soukromý kousek přírody. Měla by harmonizovat s okolním prostředím a respektovat jej.
4 Slunce a povětrnostní podmínky
Vezměte si papír a tužku. Nakreslete si půdorys své zahrady. Zaznačte světové strany a to, jak a odkud svítí slunce. Tužkou vybarvěte místa, na která nedopadá slunce (můžete udělat dvě verze – zimní a letní).
Nakreslete si i směr větru. Na našem území proudí vítr nejčastěji od západu. To vám pomůže snáze se zorientovat v základním rozmístění velkých prvků v zahradě – zahradního domku, altánku s posezením či zvýšených záhonů, které se bez slunce jednoduše neobejdou.
Zahradní nábytek či lavičku umístěte do závětří. Záhon s levandulemi na sluneční svah, hortenzie do polostínu, který vrhá starší strom. Nezapomínejte ani na nadmořskou výšku.
Ruce držící plán budoucí zahrady
Pokud zbožňujete meruňky, ale bydlíte pod Tatrami, těžko se vám splní sen o hojné úrodě tohoto slaďoučkého ovoce. Pokud ano, bude vás to stát hodně sil a nervů. Přizpůsobte se přírodě, nebojujte s ní. Čím dříve si to vezmete k srdci, tím dříve se dostanete ke své vysněné zahradě.
https://financni-forum.cz/naucte-se-byt-panem-svych-financi/
https://primainvestice.cz/dovolena-u-jezer-plavby-na-kanoich-a-skvele-cyklostezky-to-vse-vas-ceka-v-korutanech/
https://financni-forum.cz/trvaly-kurzarbeit-co-znamena-pro-zamestnance-a-zamestnavatele/