Češi porazili USA a jsou ve čtvrtfinále. Britové ztratili náskok a loučí se s elitou

Hokejisté Velké Británie vypadli z elitní kategorie mistrovství světa. V přímém souboji o udržení se podlehli Rakousku 3:5 a obsadili poslední místo v základní B-skupině.

Matěj Blümel (vpravo) se těší po vstřelení branky Američanům.

Pro oba týmy to byl závěrečný duel na šampionátu ve Finsku.

Britové potřebovali na setrvání mezi elitou vyhrát za tři body a většinu duelu byli k dosažení tohoto cíle poblíž. Po gólu Neilsona vedli ještě ve 47. min 3:1, ale Rakušané skórovali čtyřikrát v závěrečných 12 minutách.

B-skupina (Tampere):

Rakousko – Velká Británie 5:3 (0:1, 0:1, 5:1)
Branky: 45. Wukowits (Schneider, Raffl), 48. Heinrich (Haudum, Kasper), 52. Nissner (Raffl), 59. Raffl (Schneider, Nissner), 60. Schneider (Heinrich, Nissner) – 20. , Richardson), 22. Dowd (Neilson), 47. Neilson. Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Nord (Švéd.) – Merten (Něm.), Obwegeser (Švýč.), vyloučení: 3:1 na 2 min, přesilovky: 1:1, oslabení: 0:0, 3321 diváků.
Rakousko: Starkbaum – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich, Wolf, Hackl, Kirchschläger, Wimmer – Kasper, Haudum, Ganahl – Schneider, Nissner, Raffl – Huber, Wukovits, Lebler – Feldner, Achermann, Schwinger
Velká Británie: Bowns – Richardson, Tetlow, D. Phillips, O’Connor, S. Jones, Ehrhardt, Batch – Mosey, Conway, Perlini – Dowd, Neilson, Lake – J. Phillips, Myers, Hook – Ferrara, Davies, Lachowicz

Britové hráli od úvodu aktivněji. Brankář Starkbaum se výrazně zapotil během první přesilovky, kterou hráli ostrované v 9. min. Nepřekonali ho Lake a ani Nelson. Ihned po vyrovnání počtu hráčů na ledě musel vytáhnout další zákrok proti Conwayovi. Gól visel na vlásku a postaral se o něj Myers. Síť rozvlnil v poslední minutě třetiny během druhé přesilové hry Britů.

Pohodlnější dvoubrankový náskok zajistil Britům 117 vteřin po startu druhé třetiny Dowd. Útočník Sheffieldu připomněl, kde vznikl fotbal, a puk do sítě „usměrnil“ nohou.

Maďaři příští MS nezorganizují. Svazu chybí garance od vlády

Rakušanům šlo o „život“, ale tlak z jejich strany nepřicházel. Naopak hráči Velké Británie hrozili z rychlých protiútoků. Starkbaum musel zlikvidovat šance Moseyho, Myerse i Conwaye.

Ve třetí třetině Rakušanům svitla naděje, když Wukovits ve 45. min využil přesilovku. Britové nespanikařili a už za dvě minuty opět vedli o dvě branky, z úniku skóroval Neilson. Jejich kvalitní výkon nakonec vyšel nazmar a v závěrečných 12 minutách duelu přišli o všechno.

Heinrich ve 48. min přestřelil obranu a snížil na 2:3. Vyrovnávající gól na 3:3 dal Nissner se štěstím, když se natlačil před branku, Bowns jeho pokus vyrazil, ale puk se odrazil opět do těla rakouského útočníka a skončil v síti.

Britové museli skórovat, ale ještě se ani nedostali k power play, když 66 vteřin před koncem skóroval po buly v útočném pásmu Raffl a Rakušané vedli 4:3. Závěrečnou pojistku dal poté do prázdné brány Schneider.

Thomas Raffl, kapitán Rakouska: „Tréneři nám během druhé přestávky nemuseli nic říkat. Měli jsme před sebou posledních 20 minut celé sezóny. Každý z hráčů věděl, že v létě bude hodnotit sezónu a nikdo nebude chtít přemýšlet o tom, co se dalo udělat lépe. Naštěstí jsme našli svou hru a podařilo se nám zvítězit.“

Dallas Ehrhardt, obránce Velké Británie: „Na tomto turnaji jsme viděli několikrát, že žádný náskok nemusí znamenat úspěch a není konec, dokud nezazní závěrečná siréna. Klobouk dolů před soupeřem. Bojovali tvrdě a dosáhli, co chtěli. My jsme makali, ale nestačilo to.“ (zdroj: IIHF)

Češi ožili, poradili si is Američany

Čeští hokejisté zvítězili v pondělí v zápase B-skupiny MS ve Finsku nad USA 1:0. Zabezpečili si tak postup do čtvrtfinále. V tabulce jim patří 3. místo se ziskem 13 bodů. O jediný gól duelu se postaral v 8. minutě Matěj Blümel.

Češi se na závěr bojů ve skupině utkají v úterý večer v 19.20 SELČ s domácími Finy. Američané budou hrát od 15:20 s Nory.

View of professional ice hockey players during game in indoor arena full of spectator

USA – Česko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branky: 8. Blümel (Zohorna). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Ingram – Chaput, Van Oosten (všichni Kan.), vyloučení: 1:3 na 2 min., Bellows (USA) na 5 min za faul loktem, na přesilovky a oslabení: 0:0, 5270 diváků.
USA: Swayman – S. Jones, Megna, Peek, Schmidt, Hughes – Galchenyuk, Hartmn, Boldy – Kuhlman, Tynan, Bellows – Gaudette, Meyers, Farrell – Hayden, Lafferty, Watson
Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Stránský, Černoch, Flek – Špaček